Privlačna in čista dišava izjemne intenzivnosti
Mošus, mošus, mošus ali musc – vsa ta imena se nanašajo na eno najstarejših in najbolj priljubljenih dišav. V naše kraje naj bi jo prinesel Marco Polo, ki jo je srečal na svojem potovanju po Kašmirju. Mošus ima v parfumih dve funkciji:
- dopolni in poudari tone drugih sestavin – zato v opisih posameznih dišav pogosto pišemo, da je dišava stabilizirana v mošusni osnovi,
- parfumu doda edinstven čuten in privlačen vonj.
Kako diši mošus?
Mnogi si vonj mošusa predstavljajo kot težko živalsko aromo, vendar je njegov vonj precej čist in čuten – tako popolnoma drugačen od tistega, kar si morda mislite. Je pudrast do kremast, rahlo sladek in privlačen. Zanj je značilno:
Čutnost
Parfumu daje edinstveno, privlačno aromo, ki je ne more ustvariti nobena druga sestavina.
Čistost
Čeprav je izvorno živalska sestavina, v njem ne boste zavohali nič “umazanega”. Vonj mošusa je prijetno čist.
Intenzivnost
Mošus daje parfumu odlično intenzivnost. Lahko poudari pravi vonj vseh drugih sestavin in podpira dolgo obstojnost vonja na koži.
Poleg parfumerijske umetnosti so esenco mošusa nekoč uporabljali v naravni medicini in aromaterapiji. Odlično vpliva na psiho, saj lahko sprosti duha, poživi telo in prinese dobro razpoloženje. Velja za močan afrodiziak.
Od kod prihaja mošus?
Ker je mošus zelo znana sestavina, ste morda že ugotovili, od kod prihaja: proizvaja ga žival, imenovana mošus (moschus moschiferus). Samci te gorske vrste ga izločajo skupaj s feromoni v času parjenja, da bi pritegnili samice.
Ta pravi kabarejski mošus velja za eno najdražjih naravnih sestavin v parfumeriji. Nekoč je bilo zelo drago, celo dragocenejše od zlata. To je bilo posledica dejstva, da ga je bilo zelo težko dobiti. Kabar naravno raste le v gorskih predelih Tibeta, Pakistana, Indije, Sibirije in Mongolije.
Zakaj govorimo v pretekliku? Ker je danes uporaba in nakup pravega mošusa prepovedana. Ker je šlo za zelo drago sestavino, je kabar postal tarča divjih lovcev in njegova populacija se je močno zmanjšala. Okoljevarstveniki so jo zato razglasili za zaščiteno žival. Danes se mošus proizvaja bodisi sintetično bodisi iz rastlin, kot sta Archangelica ali mošusni hibiskus. Tako zeliščni kot sintetični mošus imata vonj, ki se ne razlikuje od živalskega.
Parfumi z mošusom
Mošus se uporablja v ženskih, moških in uniseks parfumih. Dišavnim kompozicijam daje mehkobo, čutnost in jih lahko naredi tako imenovane. stabilizirati. Ima odlične fiksirne lastnosti, ki podaljšajo obstojnost dišave na koži.